Inicijativa "Gospić je naš dom": Sanacija otpada još nije započela

Građanska inicijativa "Gospić je naš dom" ocijenila je u četvrtak da na konferenciji za novinare o problemu ilegalnog odlagališta opasnog otpada na lokaciji PPK Velebit nisu iznesene nove informacije niti preuzete obveze prema građanima, istaknuvši da sanacija još nije započela.

U priopćenju objavljenom nakon konferencije koju su organizirali Ličko-senjska županija i nadležne državne institucije, Inicijativa navodi da su sve navedene institucije trebale biti u Gospiću prije godinu i pol dana s odgovorima, analizama i konkretnim planom sanacije. 

"Na konferenciji su nabrojane mnogobrojne poduzete aktivnosti te broj održanih sastanaka, ali činjenica je da godinu i pol dana i dalje nemamo niti jedan vidljivi rezultat. Sanacija nije ni započela", poručili su.

Dodaju kako građanima ni danas nisu predočene analize otpada niti analize tla, unatoč tome što je na konferenciji sudjelovao i institut koji je radio analize.

Inicijativa navodi i da je poziv za sudjelovanje na konferenciji dobila "isključivo u ulozi promatrača“, ocjenjujući da to nije oblik dijaloga koji traže, niti koji građani zaslužuju.

"Informacije od javnog interesa ne iznose se na zatvorenim konferencijama. Za to postoji odgovarajući format poput javne tribine, otvorene svim građanima", poručuju.

Građanska inicijativa "Gospić je naš dom" najavila je i da će se "Hod za Liku" održati u subotu, 27. lipnja, s početkom u 10 sati.